Gazeta Górska nr 125 zima 2024

Od redakcji

Zaczynamy długim tematem, bardzo długim i wiekowym. Pięćset kilometrów i sto lat w beskidzkiej przestrzeni. Dużo i długo! Zatem należy się duże i długie wyjaśnienie skąd się to wzięło i dlaczego i jak zaistniało. O czym mowa? O Głównym Szlaku Beskidzkim! Najdłuższy i z pewnością najpopularniejszy szlak w polskich górach.
Co roku przemierzany w te i z powrotem przez setki czy nawet tysiące turystów. Tak się składa, że minęło sto lat od jego powstania i o jego początkach właśnie sporo można się na kolejnych stronach dowiedzieć. Polecamy wędrówkę po początkach historii GSB i po samym współczesnym szlaku również! A poza tym co w górach? Sporo, jak zawsze! Są Gór Przeklęte i są góry bardzo pustynne. Zapraszamy też w góry grecko-wyspiarskie. Spacerowo i egzotycznie za razem.
Bliższe spacery też mamy do zaproponowania – tatrzańska dolina Małej Łąki oraz sudecki Sokolik polecają się na wycieczkę. Mamy nadzieję, że na kolejnych stronach podajemy trochę przyjemnej górskiej lektury. Miłego czytania! Miłego wędrowania! Bo dobry czas teraz na to!

W numerze

CO NOWEGO W GÓRACH? 4
Szybko, krótko – Marcin Bojarski, Raptularz Górski – Janusz Konieczniak

GÓRY ZA MIEDZĄ 8